OFICJALNA STRONA ZESPOŁU PAPA DANCE
Papa Dance – polski zespół synth-popowy powstał w 1984 z inicjatywy Grzegorza Wawrzyszaka oraz realizatorów nagrań/producentów: Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego. Początkowo był to projekt studyjny i w takim składzie w studio Tonpress na Wawrzyszewie nagrano pierwsze utwory: „W 40 dni dookoła świata” i „Ordynarny faul”. Autorami tych piosenek był: A. Patoh oraz J. Menisk - Jacek Skubikowski, który zasugerował aby pisać pod pseudonimem. Teksty dla zespołu pisali później czołowi polscy autorzy. A kim był naprawdę tajemniczy Adam Patoh?
Co ciekawe początkowo grupa działała pod nazwą Papa Dock, ale pod presją cenzury nazwę zmieniono na Papa Dance, nową nazwę zaproponował G. Wawrzyszak. Co tak denerwowało cenzurę? Otóż był nim dyktator Haiti François Duvaliera, który nosił przydomek: Papa Doc
Pierwsze nagrania przyniosły sukces, co skłoniło zespół oraz duet Wesołowski/Zabrodzki do myślenia o nagraniu płyty. W oczach osób, które w ówczesnych mediach odpowiadały za promocję zespół Papa Dance widziały Grzegorza jako solistę. Pomysłowi temu kategorycznie sprzeciwił się sam Grzegorz i tak w składzie: Grzegorz Wawrzyszak (wokal), Marek Karczmarek (instr. klawiszowe), Konstanty Yoriadis (instr. klawiszowe) i Tadeusz Łyskawa (perkusja) w marcu 1985 roku w studio nagrań KAW Tonpress nagrano debiutancką płytę. Po nagraniu płyty do zespołu dołączył Krzysztof Kasprzyk i Papa Dance zaczął występy dla szerszej publiczności.
Już w czerwcu 1985 roku zespół wystąpił w koncercie przebojów „Od Opola do Opola” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie głosami publiczności piosenka „Kamikaze wróć!” zajęła drugie miejsce. Papa Dance wystąpił także w koncercie „Premier”, w którym zaprezentował utwór „Pocztówka z wakacji”. I choć piosenki te zdobyły sympatie publiczności, to branża muzyczna chłodno przyjęła debiut zespołu. Pisano, że zespół nie umie grać i śpiewać na żywo. Nikt nie brał jednak pod uwagę faktu, iż występ w Opolu był drugim występem na żywo zespołu, „okraszonym” dodatkowo sporymi problemami technicznymi na scenie.
1984
Zespół Papa Dance powstał jako projekt studyjny z inicjatywy Grzegorza Wawrzyszaka oraz producentów Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego.W tym samym roku w studiu Tonpress nagrano pierwsze utwory: „W 40 dni dookoła świata” i „Ordynarny faul”.
1985
Muzycy nagrali debiutancki album i rozpoczęli działalność koncertową.Zespół wystąpił na festiwalu w Opolu z utworem „Kamikaze wróć!”, a nieco później ukazała się ich pierwsza płyta zatytułowana „Papa Dance”.
1986
W składzie zespołu pojawił się nowy wokalista, a Papa Dance rozpoczął pracę nad nowym repertuarem. Zespół ponownie zagrał na festiwalu w Opolu, po którym z grupy odszedł Konstanty Yoriadis.
1987
Ukazał się drugi album zespołu, „Poniżej krytyki”, wydany przez firmę Arston.Papa Dance wziął udział w telewizyjnych projektach muzycznych, m.in. nagraniach z Katarzyną Sobczyk.
Mimo nieprzychylnych recenzji latem 1985 roku, nakładem firmy Savitor, ukazała się debiutancka płyta długogrająca zatytułowana - „Papa Dance” z takimi przebojami jak: „Kamikaze wróć!”, „Czy ty lubisz to co ja?”, „Pocztówka z wakacji” czy „Panorama Tatr”. Natomiast w listopadzie Grzegorz Wawrzyszak, Mariusz Zabrodzki i Sławomir Wesołowski w Hamburgu nagrali dla firmy Norton singiel z niemiecką i angielską wersją przeboju „Kamikaze wróć!” – „Kamikaze You Are Mine”.
Kolejnym wydawnictwem zespołu była wydana jesienią przez firmę Polmark kaseta magnetofonowa zawierająca większość utworów z pierwszej płyty oraz nagrania, których wcześniej nie było na rynku: „W 40 dni dookoła świata”, „Ordynarny faul” oraz utwór instrumentalny: „Papa Dance”.
Grudzień 1985 roku okazał się przełomowym miesiącem dla zespołu. 10 grudnia w Klubie Park odbył się koncert, gdzie muzycy zagrali utwory z pierwszej płyty oraz 4 piosenki zapowiadające kolejną płytę: „Historyjka z talii kart”, „In flagranti”, „Oszalałem”, „Sezonowi biznesmeni” – piosenka ta po przearanżowaniu, z nowym tekstem i tytułem „Naj Story” była pierwszym przebojem „nowej” odsłony Papa Dance w 1986 roku. 17 grudnia w katowickim Spodku zespół występował w telewizyjnym koncercie „Świąteczne przeboje Dwójki” gdzie zaprezentował piosenki: "Ordynarny faul", "Kamikaze wróć!", "Panorama Tatr", „Pocztówka z wakacji”. Był to ostatni realizowany przez TVP koncert zespołu w takim składzie.
Pomimo olbrzymiej popularności, dużej liczby koncertów (2 do 4 dziennie) w zespole narastał konflikt miedzy S. Wesołowskim/M. Zabrodzkim a muzykami. Powodem były kwestie finansowe oraz prawa autorskie do nagrań. Z tego powodu muzycy odeszli od duetu realizatorów -producentów i dalszą karierę postanowili kontynuować w Teatrze STU w Krakowie.
Duet Wesołowski/Zabrodzki nie zamierzał zwalniać tempa i kontynuował pracę nad nową odsłoną zespołu. Tym razem miał być to duet, a wokalistami zostali: Konstanty Yoriadis oraz Paweł Stasiak. Ten ostatni wcześniej zajmował się sprawami organizacyjnymi – np. sprzedawał plakaty. I w tym składzie, w styczniu 1986, została nagrana piosenka „Naj Story”, która, jak już wcześniej pisaliśmy, miała swoją premierę podczas koncertu w Klubie Park w grudniu 1985 r. Muzykę do utworu napisał S. Wesołowski, M. Zabrodzki i K. Yoriadis, a słowa - Jan Sokół. Po sukcesie tego nagrania rozpoczęły się prace nad kolejnymi utworami zapowiadającymi nową płytę. Druga płyta zespołu to owoc pracy duetu Wesołowski/Zabrodzki oraz K. Yoriadisa i A. Zielińskiego, którzy w Studio Tonpress nagrali partie syntezatorów, programowali perkusję oraz nagrali większość wokali. Konstanty Yoriadis na płycie jest współkompozytorem piosenek: „Naj story”, „Historyjka z talii kart”, „ In flagranti”. Niestety informacji tych nie można znaleźć na okładce płyty „Poniżej krytyki” wydanej w 1987 roku przez firmę Arston. W momencie wydania płyty K. Yoriadis był już muzykiem zespołu Maanam. K. Yoriadis brał też udział w tworzeniu i nagraniu utworu „Miłość z walkmana”, który finalnie nie ukazał się na płycie, oraz nagrań z Katarzyną Sobczyk „Był taki ktoś” i piosenki „Jedziemy Autostopem”, które zostały zrealizowane na potrzeby programu TVP „Był taki ktoś - wspomnienie o Mateuszu Święcickim” Po Festiwalu Polskiej piosenki w Opolu, który w 1986 roku odbył się w lipcu – K. Yoriadis odszedł z zespołu.
CDN ...
zwsze młoda muzyka
SKLEP
booking@papa-dance.pl
tel. +48 660 041 766
KONCERTY